Missouri Enduro Series 2024

by Loki Events      Updated: 2024-06-15 14:57:20


Beginner Women

Pos Name Team Points Gap 2-Iron Spokes
Top 20
3-Underbite
Top 20
4-St Gnarles
Top 20
1 LUH, Katherine South Side Cyclery 250 125 (1st) 125 (1st)
2 HEYWOOD, Paige 125 125 125 (1st)


Beginner Men

Pos Name Team Points Gap 1-Chubb
Top 20
2-Iron Spokes
Top 20
4-St Gnarles
Top 20
1 SNIDER, Donnie FCC-MTB 325 100 (2nd) 125 (1st) 100 (2nd)
2 WANDLING, Jeremy 250 75 125 (1st) 125 (1st)
3 CROWLEY, Trevor 100 225 100 (2nd)
4 PADRA, PEDRO 75 250 75 (3rd)
5 BLESSING, Scott 75 250 75 (3rd)
6 OZIER, Quintin 60 265 60 (4th)
7 VOGT, Jonathan 60 265 60 (4th)
8 HARRIS, Zach 50 275 50 (5th)
9 CONRAD, Matt 45 280 45 (6th)
10 KISH, Matthew 40 285 40 (7th)
11 JASPER, JJ LOGE Racing Worldwide 35 290 35 (8th)
12 VAUGHN, Colton 30 295 30 (9th)
13 VIVIANO, Joseph 25 300 25 (10th)
14 THOMPSON, Casey 20 305 20 (11th)


Amateur Men 18-29

Pos Name Team Points Gap 1-Chubb
Top 20
3-Underbite
Top 20
4-St Gnarles
Top 20
1 PESARCHICK, John 350 100 (2nd) 125 (1st) 125 (1st)
2 SCHELLMAN, Caleb Trailhead Racing 125 225 125 (1st)
3 MANN, Marshal 100 250 100 (2nd)
4 ROHR, Sam 100 250 100 (2nd)
5 MOORE, Riley 75 275 75 (3rd)
6 BOON, Jacob 75 275 75 (3rd)
7 KNEELDER, Garrett 60 290 60 (4th)
8 BECK, Brody 60 290 60 (4th)
9 MENENDEZ, Trey Ballwin Cycles 50 300 50 (5th)
10 HARRIS, Devon Team karisma 50 300 50 (5th)
11 FLANIGAN, Kyle 45 305 45 (6th)
12 DUNK, Logan 45 305 45 (6th)
13 DUNBAR, Wyatt 40 310 40 (7th)
14 DIXON, Jacob Team Jacob/Propain 35 315 35 (8th)


Amateur Men 30-39

Pos Name Team Points Gap 1-Chubb
Top 20
2-Iron Spokes
Top 20
3-Underbite
Top 20
4-St Gnarles
Top 20
1 HAMPTON, David PSYCLE Syndicate/Ballwin Cycles 300 100 (2nd) 75 (3rd) 125 (1st)
2 ADAMS, Dustin 250 50 125 (1st) 50 (5th) 75 (3rd)
3 VITALE, Nick Bumper Man 200 100 75 (3rd) 125 (1st)
4 LEGRAND, Chaz 175 125 30 (9th) 40 (7th) 45 (6th) 60 (4th)
5 CRANGLE, Kyle Granada Cyclery Racing / Worlds Okayest MTB Podcas 150 150 50 (5th) 100 (2nd)
6 DAVIS, Joren EPOC Experience 145 155 60 (4th) 35 (8th) 50 (5th)
7 RAGON, Paul 125 175 125 (1st)
8 HOFFMAN, Eric 100 200 100 (2nd)
9 GIRAUD, Arthur Team Jacob/Propain 100 200 100 (2nd)
10 WILSON, mark 90 210 40 (7th) 50 (5th)
11 WALTERS, Rich 80 220 35 (8th) 45 (6th)
12 GLORIA, Ced Team Jacob/Propain 75 225 75 (3rd)
13 EWART, Travis 60 240 60 (4th)
14 GRIFFIN, Sean Spokes Giant 60 240 60 (4th)
15 SCOTTI, Jacob Bumper man 47 253 17 (12th) 30 (9th)
16 KLEIN, Taylor Brew Crew 45 255 45 (6th)
17 PETERMAN, Christopher Eagle Rock Shredders 40 260 40 (7th)
18 MILLER, Jordan 35 265 35 (8th)
19 SURLAND, Steen 25 275 25 (10th)
20 STITZ, Dave 20 280 20 (11th)
21 COPP, Adam 15 285 15 (13th)
22 SZAREK, Scott 12 288 12 (14th)
23 CONWAY, Matt 10 290 10 (15th)
24 HEIDENFELDER, barret 7 293 7 (16th)
25 BERRY, James 5 295 5 (17th)


Amateur Men 40-49

Pos Name Team Points Gap 1-Chubb
Top 20
2-Iron Spokes
Top 20
3-Underbite
Top 20
4-St Gnarles
Top 20
1 KIRBY, Brandon Meili Cycling 395 45 (6th) 125 (1st) 125 (1st) 100 (2nd)
2 LOVSETH, John 275 120 125 (1st) 100 (2nd) 50 (5th)
3 LIESMANN, Jeff 601 Racing 140 255 40 (7th) 100 (2nd)
4 CHAPMAN, Andy 125 270 125 (1st)
5 EGNER, Brandon 105 290 60 (4th) 45 (6th)
6 STINSON, Greg 40K Cycles 100 295 100 (2nd)
7 CONWAY, Danny 90 305 30 (9th) 60 (4th)
8 RINESMITH, Brad 75 320 75 (3rd)
9 ZIEGLER, Dan 75 320 75 (3rd)
10 PROWELL, Jerrett 75 320 75 (3rd)
11 IZARD, Jeremy Respectfully Knarly 75 320 75 (3rd)
12 FARRELL, J 60 335 60 (4th)
13 SIEPIELSKI, Adam 60 335 60 (4th)
14 SHARP, Byron Trailhead Racing 50 345 50 (5th)
15 STANTON, Mike 50 345 50 (5th)
16 CAVANAH, Matthew 50 345 50 (5th)
17 FRANKENBERGER, Nathan 45 350 45 (6th)
18 CASTELLO, Michael WheelsUp Enduro 40 355 40 (7th)
19 SCHEPKER, jamie 35 360 35 (8th)
20 CONWAY, Matt 35 360 35 (8th)
21 BOWMAN, Scott 25 370 25 (10th)
22 DUFF, Michael 20 375 20 (11th)


Amateur Men 50+

Pos Name Team Points Gap 1-Chubb
Top 20
2-Iron Spokes
Top 20
3-Underbite
Top 20
4-St Gnarles
Top 20
1 BAILEY, Scott FCC-MTB 400 75 (3rd) 125 (1st) 75 (3rd) 125 (1st)
2 NARVEL, Jim Trailhead Bicycles 160 240 100 (2nd) 60 (4th)
3 WIIG, Aaron RJD Realty 125 275 125 (1st)
4 ROGERS, Adam 125 275 125 (1st)
5 MUELLER, Mark 100 300 100 (2nd)
6 ROBBINS, Jason 100 300 100 (2nd)
7 MCKINLEY, Jeremy SRAM 100 300 100 (2nd)
8 QUITTER, Donald 100 300 50 (5th) 50 (5th)
9 FRANKENBERGER, Kevin 75 325 75 (3rd)
10 THALLER, Anthony Little Ades 60 340 60 (4th)
11 SCHRAM, David Madison West 60 340 60 (4th)
12 PINNEY, Bob 50 350 50 (5th)
13 BARKER, Rick Zero Moto 45 355 45 (6th)
14 KOCH, DJ Psycle Syndicate / Ballwin Cycles 45 355 45 (6th)
15 MOORE, Rich J's Bikes Racing 40 360 40 (7th)


E-Bike

Pos Name Team Points Gap 1-Chubb
Top 20
2-Iron Spokes
Top 20
3-Underbite
Top 20
4-St Gnarles
Top 20
1 FRIEDMAN, Steve Team STL Appraisals Factory Team 175 75 (3rd) 100 (2nd)
2 ROMACKER, Scott Psycle Syndicate/Ballwin Cycles 160 15 100 (2nd) 60 (4th)
3 MARTIN, Mike MTG Racing 150 25 25 (10th) 125 (1st)
4 SAPIENZA, Joe 428 Concepts 125 50 125 (1st)
5 IVESON, Chris City Scrap Fact-Tree Racing 125 50 125 (1st)
6 CAPLINGER, Chris Bike Klub 125 50 125 (1st)
7 FLYNN, Tommy 125 50 50 (5th) 75 (3rd)
8 ROSE, Jeremy The Bike Inn 100 75 100 (2nd)
9 FRANK, Chris Bike Klub 100 75 100 (2nd)
10 HUBERTY, John 75 100 75 (3rd)
11 MUELLER, Mark 60 115 60 (4th)
12 BLAINE, Jeremy 50 125 50 (5th)
13 HAGEN, David STL Appraisals 45 130 45 (6th)
14 PETRI, Max 40 135 40 (7th)
15 MARTIN, Trey MTG Racing 35 140 35 (8th)
16 ABIAD, Junior 30 145 30 (9th)


Expert Women

Pos Name Team Points Gap 2-Iron Spokes
Top 20
1 SWEELEY, Anna Mtn Bunny Sports / Wheels Up Enduro 125 125 (1st)
2 ANDERSEN, Marissa Wheels Up Enduro Team 100 25 100 (2nd)


Expert Men 18-39

Pos Name Team Points Gap 1-Chubb
Top 20
2-Iron Spokes
Top 20
3-Underbite
Top 20
4-St Gnarles
Top 20
1 KANE, Taylor Bike Stop / Found Factory Racing 360 75 (3rd) 125 (1st) 100 (2nd) 60 (4th)
2 BARRON, Zac ZB Fitness 250 110 125 (1st) 125 (1st)
3 SIPES, Kale Bike Stop 180 180 40 (7th) 50 (5th) 50 (5th) 40 (7th)
4 MCGINNIS, Matthew Found Factory Racing 150 210 75 (3rd) 75 (3rd)
5 SCOTT, Isaac 125 235 125 (1st)
6 HOFFMAN, Eric 120 240 60 (4th) 60 (4th)
7 GAYLORD, Wade Trailhead bicycles 105 255 45 (6th) 60 (4th)
8 BURNETTE, Hudson Hodson's Bay/Maximum PSI 100 260 100 (2nd)
9 TINGLE, Matthew Trailhead Bicycles 100 260 100 (2nd)
10 BUENO, Henry 100 260 100 (2nd)
11 HRLEVICH, Riley Thor 80 280 35 (8th) 45 (6th)
12 DAUGHERTY, Dustin 75 285 75 (3rd)
13 PORTILLO, Carlos 50 310 50 (5th)
14 MILLER, Justin 50 310 50 (5th)
15 ARNOLD, Brett South Side Cycling Club 30 330 30 (9th)


Expert Men Masters 40+

Pos Name Team Points Gap 1-Chubb
Top 20
2-Iron Spokes
Top 20
3-Underbite
Top 20
4-St Gnarles
Top 20
1 ELKAN, David Psycle Syndicate/STL Appraisals 250 125 (1st) 125 (1st)
2 CUDDIHEE, Michael THE BIKE CENTER STL 175 75 50 (5th) 75 (3rd) 50 (5th)
3 VAN PELT, Brian Salsa Cycles 160 90 60 (4th) 100 (2nd)
4 NARVEL, Jim Trailhead Racing 160 90 100 (2nd) 60 (4th)
5 WIIG, Aaron RJD Realty 125 125 125 (1st)
6 THOMAS, William Howler bike park 125 125 125 (1st)
7 MERSEAL, Kurt 100 150 100 (2nd)
8 GUILLORY, Kyle SOLUS | WTB|TRAIL LABS 100 150 100 (2nd)
9 SUTHERLAND, Jason Boone Cycles 75 175 75 (3rd)
10 GROFF, Aaron 75 175 75 (3rd)
11 CLARKE, Adam 75 175 75 (3rd)
12 IZARD, Jeremy AAH Racing 45 205 45 (6th)
13 MOORE, Ryan 40 210 40 (7th)


Groms Girls U17

Pos Name Team Points Gap 1-Chubb
Top 20
1 HARISBERGER, Chloe Granada Cyclery Racing 125 125 (1st)


Groms Boys 14-17

Pos Name Team Points Gap 1-Chubb
Top 20
2-Iron Spokes
Top 20
3-Underbite
Top 20
4-St Gnarles
Top 20
1 HILL, Andrew North Kansas City 260 60 (4th) 100 (2nd) 100 (2nd)
2 MANIER, Will PSYCLE Syndicate/Ballwin Cycles/WUET 250 10 45 (6th) 100 (2nd) 30 (9th) 75 (3rd)
3 BILES, Nathan Millard West HS 225 35 100 (2nd) 125 (1st)
4 HAMPTON, Mason PSYCLE Syndicate/Ballwin Cycles 225 35 40 (7th) 125 (1st) 60 (4th)
5 STRONG, Thomas Psycle Syndicate 200 60 125 (1st) 75 (3rd)
6 LEMBECK, Beckett Wheels Up Enduro 150 110 45 (6th) 60 (4th) 45 (6th)
7 HODGES, Avery Borderline enduro 125 135 125 (1st)
8 WIZEMAN, Jacob Wheels up enduro 125 135 35 (8th) 40 (7th) 50 (5th)
9 ESTES, Paul Wheels UP Enduro Team 102 158 17 (12th) 50 (5th) 35 (8th)
10 BERRY, Casey Borderline Racing 80 180 15 (13th) 35 (8th) 20 (11th) 10 (15th)
11 MAROUSEK, Mac Millard West/ BC Goggles 75 185 75 (3rd)
12 WARD, Whitaker Buffalo Devo 75 185 75 (3rd)
13 HORNE, Joseph Bentonville Bicycle CO. 75 185 35 (8th) 40 (7th)
14 STUFFLEBEAN, Reece 65 195 20 (11th) 25 (10th) 20 (11th)
15 DONALDSON, Adler The Bike Center 60 200 60 (4th)
16 SHUSTER, Trip Borderline Racing 56 204 7 (16th) 25 (10th) 17 (12th) 7 (16th)
17 MCCOLLUM, James Wheels Up Enduro 55 205 25 (10th) 30 (9th)
18 ABERLE, Landon YOMO 50 210 50 (5th)
19 GRANDY, Daelen N/A 50 210 50 (5th)
20 SIEPIELSKI, Leo Buffalo Devo 45 215 45 (6th)
21 ROBINSON, Connor Wheels Up Enduro 42 218 10 (15th) 17 (12th) 15 (13th)
22 WHITLOCK, Matt 40 220 40 (7th)
23 CASTELLO, Hunter WheelsUp Enduro 33 227 1 (20th) 15 (13th) 17 (12th)
24 BLACK, Aiden Borderline racing 30 230 30 (9th)
25 ANDERSEN, Devin Wheels Up Enduro Team 30 230 30 (9th)
26 ROMACKER, Riley Psycle Syndicate/Ballwin Cycles 25 235 25 (10th)
27 CIMA, Bobby Wheels up 23 237 3 (18th) 20 (11th)
28 KIELBASA, Nate Wheels up 17 243 12 (14th) 5 (17th)
29 DE PIETRO, Sebastian Wheels Up Enduro 15 245 15 (13th)
30 BRINTON, Jack Wheels Up 12 248 12 (14th)
31 REDINGTON, John 12 248 12 (14th)
32 ISIBUE, Liam Northern Illinois University 5 255 5 (17th)
33 YLLESCAS, Mark 2 258 2 (19th)


Groms Boys U13

Pos Name Team Points Gap 1-Chubb
Top 20
2-Iron Spokes
Top 20
3-Underbite
Top 20
4-St Gnarles
Top 20
1 ROMACKER, Dustin Psycle Syndicate/Ballwin Cycles 475 125 (1st) 100 (2nd) 125 (1st) 125 (1st)
2 KOCH, Joey PSYCLE Syndicate/Ballwin Cycles 425 50 100 (2nd) 125 (1st) 100 (2nd) 100 (2nd)
3 SMITH, Ryan PSYCLE syndicate/ballwin cycles 210 265 75 (3rd) 75 (3rd) 60 (4th)
4 WATKINS, Jace Wheels Up Enduro Team 170 305 45 (6th) 50 (5th) 75 (3rd)
5 MARTIN, Knox Wheels Up Enduro 145 330 40 (7th) 45 (6th) 60 (4th)
6 MYERS-MUSSO, Gus Wheels Up Enduro Team 140 335 30 (9th) 60 (4th) 50 (5th)
7 O'BRIEN, Emmet Wheels Up 75 400 75 (3rd)
8 DUNHAM, Cooper PSYCLE Syndicate/Ballwin Cycles 75 400 35 (8th) 40 (7th)
9 MCCANN, Declan SYCC 70 405 25 (10th) 45 (6th)
10 BLOCK, Julian 60 415 60 (4th)
11 SWEELEY, oliver Wheels Up Enduro / Mtn Bunny Sports 50 425 50 (5th)
12 MAHER, Liam PSYCLE Syndicate/Ballwin Cycles 50 425 50 (5th)
13 KAHRIMANOVIC, Luca Wheels Up 45 430 45 (6th)
14 DE PIETRO, Sebastian Wheels Up Enduro Team 20 455 20 (11th)
15 SUTHERLAND, Lincoln Boone Cycles 17 458 17 (12th)


Groms Boys U17 Expert

Pos Name Team Points Gap 1-Chubb
Top 20
2-Iron Spokes
Top 20
3-Underbite
Top 20
4-St Gnarles
Top 20
1 BROOKS, carson Borderline Racing | Prairie Sailor | Revel Bikes | 425 100 (2nd) 125 (1st) 100 (2nd) 100 (2nd)
2 JORY, Sam 400 25 125 (1st) 75 (3rd) 75 (3rd) 125 (1st)
3 DONALDSON, Adler The Bike Center/Psycle Syndicate 160 265 100 (2nd) 60 (4th)
4 MCCRAW, Gavin Wheels Up Enduro Team 150 275 25 (10th) 50 (5th) 75 (3rd)
5 DOCKREY, Andrew Knolly Bikes, Maximum PSI Syndicate 130 295 40 (7th) 40 (7th) 50 (5th)
6 BAUREIS, Luke Buffalo Devo 125 300 125 (1st)
7 MCMILLEN, Liam Borderline 120 305 60 (4th) 60 (4th)
8 RAUSCH, Justin Tannus Armor 95 330 50 (5th) 45 (6th)
9 CLARK, Nicholas Wheels Up Enduro 75 350 75 (3rd)
10 CALDWELL, Kyzer Buffalo Devo 60 365 60 (4th)
11 SELL, Brody 50 375 50 (5th)
12 HODGES, Avery Borderline enduro 45 380 45 (6th)
13 BENZ, Magnus Borderline Racing 35 390 35 (8th)
14 SUTHERLAND, Lincoln Boone Cycles Factory Racing 35 390 35 (8th)
15 REDINGTON, Hans 30 395 30 (9th)


Pro Women

Pos Name Team Points Gap 1-Chubb
Top 20
2-Iron Spokes
Top 20
3-Underbite
Top 20
4-St Gnarles
Top 20
1 FLANIGAN, Emilie Trailhead Racing 500 125 (1st) 125 (1st) 125 (1st) 125 (1st)
2 RENALDI, Amelia 260 240 60 (4th) 100 (2nd) 100 (2nd)
3 HOLLAND, Kierstin Solus | WTB | Trail Labs 150 350 50 (5th) 100 (2nd)
4 SWEELEY, Anna Mtn Bunny Sports / Wheels Up Enduro 115 385 40 (7th) 75 (3rd)
5 LARUE, Latea SOLUS|WTB|TRAIL LABS 100 400 100 (2nd)
6 SUTHERLAND, Sydney Boone Cycles/Team Pivot 75 425 75 (3rd)
7 ANDERSEN, Marissa Wheels Up Enduro Team 45 455 45 (6th)


Pro Men

Pos Name Team Points Gap 1-Chubb
Top 20
2-Iron Spokes
Top 20
3-Underbite
Top 20
4-St Gnarles
Top 20
1 JARRETT, Devon Tilted Earth/The Bike Factory 325 125 (1st) 75 (3rd) 125 (1st)
2 LEE, Henry Bike Center 235 90 60 (4th) 100 (2nd) 75 (3rd)
3 PARKS, Barry Bike surgeon 235 90 45 (6th) 50 (5th) 40 (7th) 100 (2nd)
4 SCHEIDERICH, Jordan Prairie Sailor l Trail Labs l Starling Cycles l 7i 225 100 100 (2nd) 125 (1st)
5 POWELL, Jeff PSYCLE Syndicate/Ballwin Cycles 130 195 20 (11th) 35 (8th) 25 (10th) 50 (5th)
6 BURLINGAME, Brody Bike Center 130 195 40 (7th) 45 (6th) 45 (6th)
7 CAVANAH, Hayden Sherpa 125 200 125 (1st)
8 YOUNG, Ryan ONeal, Magura, Spy, ODI 120 205 30 (9th) 30 (9th) 60 (4th)
9 HAMMERSTONE, Declan Revolution Bike Repair and Suspension, Crank Broth 100 225 100 (2nd)
10 MURCH, Kater Velo Force 75 250 75 (3rd)
11 LOGAN, Finn YT Industries 75 250 75 (3rd)
12 TAYLOR, Whit Boone Cycles Factory Race team 75 250 30 (9th) 45 (6th)
13 MANSER, Austin Trailhead Bicycles 60 265 60 (4th)
14 MULLEN, Steve 60 265 60 (4th)
15 ARNOLD, Brent Occasions Catering 50 275 50 (5th)
16 LYNCH, Brandon Robb Lynch Construction 50 275 50 (5th)
17 SUTHERLAND, Jason Boone Cycles 40 285 40 (7th)
18 SILVEY, Klinton Granada Racing, Okayest MTB Pod 40 285 40 (7th)
19 BUENO, Henry 35 290 35 (8th)
20 RODRIGUEZ, Ryan Team Jacob/Propain 35 290 35 (8th)
21 DAY, Zack Fast House 25 300 25 (10th)
22 CREWS, Cass ME 17 308 17 (12th)

+N - Bonus Points added to Points for Place.


Point Structures

Regular Races Scored with Regular
1-10:1251007560504540353025
11-20:201715121075321
  • 4-St-Gnarles
  • 3-Underbite
  • 2-Iron-Spokes
  • 1-Chubb


Tie Breaking Rules

If two or more riders are tied on points, the following rules are applied in sequence until the tie is broken:

  1. number of 1st, 2nd, 3rd, 4th then 5th place finishes
  2. if still a tie, use finish position in most recent event

Powered by CrossMgr